Anne Bebek, Bebek Bakımı, Ürün İnceleme

Bebeğimin çantasında neler var?

Bebekle dışarıya çıkmak anneler için oldukça zor ve koşturmalı bir telaş haline dönüşebiliyor. Önceden planlı, bilinçli şekilde bebeğin ve annenin nelere ihtiyacı olabileceğini düşünerek ilerlemek gerekiyor. Bu şekilde ne istediğimizi bilmek; dışarıya çıktığımızda bizi fazla yükten kurtarıyor ve ‘ mama önlüğünü unutmuşum hayatım’ konuşmalarından bizi sıyırıveriyor.

Bebek çantasında olması gerekenleri ana hatlarla belirlemek kolay; ancak bebeğin gelişiminin her safhasında çantaya artı bir şeyler eklenip, bir şeyler eksiltile biliyor. Örneğin ilk zamanlar çok daha fazla bez, müslin bezi, önlük vb. konulurken, bebek büyüdükçe birkaç bez dışında bunlara ihtiyaç kalmıyor. Ya da ilk zamanlar battaniye, şapka, belki eldiven taşırken biraz daha büyüdüğünde bunlar yerini; arabalar, oyuncaklar, kitaplara bırakıyor.

Çantanın içeriğini tamamen anne ve bebeğin kendine özgü ihtiyaçları belirliyor aslında. Ayşe’ nin bebeği emdikten sonra fazla sütü hiç çıkarmıyorsa; yanına yedek 3-5 önlük almasına gerek yok değil mi?

Bende kısa süreli dışarıya çıkarken bebeğimin çantasına neler koyduğumdan ve dışarıya çıkarken ‘ nasıl daha pratik hazırlanırım ‘ dan biraz bahsetmek istiyorum.

Kısa süreli dışarıya çıkarken büyük sırt çantası yerine daha ufak, ince kumaşlı, dolayısıyla hafif bir çanta tercih ediyorum.

Kulandığım çantayı Decathlon’dan almıştım ve linkini şuraya ekliyorum.

Çantamda dağınıklığı önlemek ve aradığımı kolayca bulabilmek için kilitli şeffaf poşetler tercih ediyorum. Böyle alt açma poşeti ayrı, giysiler ayrı, önlükler ayrı poşette olması bebek kucağımdayken oldukça pratik oluyor. Elimin altında kilitli poşetim yok diyorsanız, aldığınız pijama takımları, gömlekler gibi şeylerin şeffaf paketlerini atmayıp değerlendirebilirsiniz.

  • Alt açma örtüsü
  • Bez
  • Islak Mendil

Bunları tek bir poşet içinde koyuyorum ki, avm gibi yerlerde sadece alt değişimi için kalktığımda çantayı taşımak yerine sadece ilgili poşeti yanıma alıp, boşa yük taşımıyorum.

Küçük bir tüyo, alt açma örtünüzün pamuklu kısmı alta gelecek şekilde sererek kullanır ve kirlendiğinde silinebilir yüzünü ıslak mendil ile silerseniz, örtünüzün ömrünü uzatabilirsiniz..

 

  • Giyim Poşeti

Giyim poşeti bebeğin ayına, yaşına göre değişiklik gösterebiliyor. Ama temel değişmeyen parçalar : çıt çıtlı body, tshirt, alt giyim, çorap şeklinde oluyor. Tabi içeriğe mevsime göre de ilaveler olabiliyor. Hırka, yelek, ev ayakkabısı gibi..

  • Ek gıda poşeti

Eğer bebeğiniz 6 aydan küçükse bu detaya gerek yok. Fakat büyükse muhtemelen birde aperatif yiyecekler poşetiniz olacak.. Ben kısa süreli çıktığımda yanıma yemek vb. şeyler almıyorum. Daha çok taze veya kuru meyveler tercih ediyorum. ( genelde kuru üzüm ) Belki bir de kefir, yoğurt konulabilir.. Aynı poşet içerisine suluk, mama önlüğü,kaşık,çatal ve ıslak mendilde koymak gerekiyor mutlaka..

  • Oyuncaklar, kitaplar

Gittiğimiz yerde bebeği oyalayacak materyaller.. Belki bir araba, belki bebek ve belki de bir kitap

 

 

 

 

admin

İmren Gürsoy, sosyal bir blogger. Hayatını dolu dolu yaşayan ve bu doluluğun bir kısmını insanlarla paylaşmak isteyen sevimli insan

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın