Anne Bebek, Bebek Bakımı

Bebeğim Emzik Kullanımına Nasıl Başladı? Nasıl Bıraktı ?

Oğlum dünyaya geldikten bir süre sonra kafamı kurcalayan şeylerden biriydi emzik kullanımı.. Her kaynakta farklı bilgiler yer alıyor, insan hangisine inanacağını şaşırıyor. Bazı kaynaklar anne memesini bırakmasına sebep olabilir derken, bazı kaynaklar ise bebeğin; o emme güdüsünün bir kısmını yalancı emzikle giderebileceğini, böylece anne memesini her emme refleksinde kullanmaması(anneyi de daha az yorması)  açısından doğru olduğunu belirtiyordu. Bu sebeple ben aklıma en çok yatan şekliyle, en güvendiğim kaynaklara inanarak kullanmaya başladım emziği..

Emzik deyince; nedense çoğu annenin aklına ‘ ağladıkça bebeğe verilen susturucu ‘ Cevabı geliyor. Fakat aslında emziğin yanlış kullanımı da burada başlıyor. Emzik doğru yerde, doğru amaçlarda kullanıldığında bırakması o kadar da zor bir şey haline gelmeyebiliyor. (1)  Yani ‘ bebeğim emziğine çok düşkün, onsuz yapamıyor’ derken belki de her başa çıkamadığı durumda, her huzursuzlandığı anda, her ağladığında, canı yandığında, susması için emziği ağzına ittirildiği içindir bu bağımlılık.

Bunun farkındalığı ile emzik kullanımı ise hem anneyi rahatlatıyor hem de vakti geldiğinde nasıl bırakacağını daha az düşündürebiliyor.

Ben de tercihimi bu yönde yaparak, doğduğu andan itibaren neredeyse sadece uykuya geçeceği vakitlerde emziğini verdim Mete’ye.. (2)

Öncelikle anne memesine çok yakın olan bir model alarak başladım bu işe.. Avent Shotie..

O dönem bu emzik sadece yurt dışında satılıyordu. Bu tarz ürünler getiren bir instagram sayfasından sipariş etmiştim bende. (Bildiğim kadarıyla şuan Türkiye’ de de satışı başladı..)

Emziği sorunsuz kabul edeceğini biliyordum, çünkü önlenemeyen bir emme refleksi vardı. Nitekim öyle de oldu..

Uzunca bir süre bu emziği kullandıktan sonra yine Avent ‘in damaksız modellerini kullanmaya başladı.

Bazen emziğe çok bağlı bir bebek, bazen de aklına bile gelmeyen bir bebek oldu.

Gel zaman git zaman Mete 18 aylık oldu ve beni ‘ emziği nasıl bıraktırmalıyım? ‘ sorusuyla baş başa bıraktı.. Hem büyüdükçe bilinçlenip emziğe daha fazla bağlanmasından, hem de ağız ve diş yapısını olumsuz etkilemesinden korkuyordum.

Emzik bıraktırma konusunu yine uzunca araştırdım fakat doğru yöntem diyebileceğim aklıma yatan bir bilgiye rastlayamadım. Ne yapacağımı bilmiyordum. Bildiğim tek şey bıraktırma yöntemimin travmatik bir yöntem asla olmayacağıydı. ( Korkutarak, iğrendirerek vb.)

Ben de bana en doğru geldiği şekliyle, kendi yöntemimi uyguladım.

İşe önce uykuya daldıktan sonra ağzından düşen emziği yatağından almakla başladım. Böylece gece uyandığında, ya da uyku arası emziğini alıp yeniden ağzına götürmeyecek, sabaha kadar bu şekilde uyuyacaktı. Bir hafta kadar bu şekilde devam ettim. Onu kandırmayı istemiyordum, bu yüzden sonraki adımım onunla konuşmayı denemek oldu.. Karşıma aldım ve artık uykuya dalmak için emziğe ihtiyacı olmadığını anlattım ona..

Anladı mı bilmiyorum ama parıl parıl bakıyordu gözleri. Gün içinde birkaç kez daha tekrarladım bu sözlerimi. Akşam olup yatağına yattığında  sözlerimi hatırlattım yine.. Klasik uyku rutinimizi yaptık ve emziğini vermeden uykuya dalmasını bekledim.

Korktuğum gibi olmamıştı, emziğini istemedi bile.. Sadece uykuya geçiş süreci uzadı, ben de yanında bekleyip destek verdim ona.. Sırtını sıvazladım, pış pışladım, masal okuyup, ninniler söyledim.. Ve sonunda uykuya daldı..

Birkaç gecemiz bu şekilde geçti. Her defasında uykuya dalması daha da kısalıyordu.

Bir hafta sonunda düzeni tamamen normale dönmüş ve artık emziği bırakmıştı. Şimdi bakınca bu süreçten boşuna bu kadar korkmuşum diyorum. Doğru zamanda, doğru adımlar atınca bu işler daha kolay oluyor. Eğer emziğine çok bağlı olduğu bir dönemde bu adımı atmış olsaydım, muhtemelen ya başarısızlıkla sonuçlanacak, ya da çok zor bir süreç olacaktı bizim için. Tabi bu adımlar; her bebeğin huyuna, suyuna, alışkanlıklarına göre değişebilir.

Biz bu süreci bu şekilde atlattık ve belki hikayemizden başka annelere de destek alır, faydalanır diye yazıya dökmek istedik.. Ve sadece nasıl bıraktığı değil, nasıl başladığı da çok önemliydi benim için. Bu yüzden yazımı bu şekilde yazmayı tercih ettim.

Sevgiyle ..

Bu yöntem dışında mantıklı gelen başka bir şey de ; bebekle birlikte bir oyuncakçıya gidip ‘ artık büyüdüğünü ve emziğini başka bir küçük bebek için bırakıp karşılığında bir oyuncak şeçmesi ‘ şeklindeydi. Ne kadar doğru, ne başarılı olur bilemiyorum ama özellikle 2 yaşını geçenlerde işe yarayabileceği düşüncesindeyim.

(1)Bu kararı emziği bırakma konusunda zorlanmamak adına ilk başta vermiştim. Bebeğe emziği sadece uykuya geçişte vermek, emzik kullanımının onu uykuya geçişini kolaylaştırır. Her kriz anında vermek ise onu sakinleştirici bir araç yapar ve emziği bırakmasını zorlaştırır.

(2)Elbette istisnai durumlar gerçekleşebiliyor.

admin

İmren Gürsoy, sosyal bir blogger. Hayatını dolu dolu yaşayan ve bu doluluğun bir kısmını insanlarla paylaşmak isteyen sevimli insan

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın