Hamileliğimde Nasıl Beslendim?

Hamileliğimde Nasıl Beslendim? Nelere dikkat ettim?

Hamile olduğumu ilk öğrendiğimde sevinç naraları, heyecanlar, aman Allah’ ım ne olur sağlıkla kucağıma alayım dualarının yanı sıra tedirgin olduğum şeyler de vardı. Bunların başında gelen konulardan birisi de beslenmeydi elbet..

Doğru beslenmeliydim. Bebeğimin gelişimine ben de elimden gelen katkıyı sağlamalıydım.

Nihayetinde gebeydim iki kat fazla yemeliydim.. Fakat her ne kadar bünyem kilo almaya çok müsait gibi görünmese de fazla kilo almaktan da korkuyordum. Hemen araştırmaya başlamalı ve ilk fırsatta bunu doktoruma da danışmalıydım..

Her türlü bilgiyi okudum internette, makalelere göz attım. Okuyunca şaşırdım. Baktım ki; ‘ gebesin iki kat yemelisin’ düşüncesi koca bir yalandan ibaret.

Halbuki günlük alınması gereken kaloriden; sadece 300 kalori fazlasını almak bebek için yeterli..

Okudum, araştırdım bu konuda bilgi sahibi oldukça; nasıl besleneceğim konusu da yavaşça kafamda şekillendi..

İlk etapta  kafamda iki şey netti.. Sigara içilen ortamda dahi durmayacaktım!  Bunu bebeğime yapmaya hakkım yoktu çünkü!

Ve bol bol su içecektim! Benim ve bebeğimin en çok ihtiyacı olan şey buydu..

İkisini de özenle yerine getirdim. Açık alanda dahi yanımda sigara içilmesine izin vermedim. Ve her gün mutlaka 3 litre su tükettim!

İlk adımlarım buydu..

Peki bunlar dışında neler yaptım, nasıl beslendim ?

Öncelikle 3 ana öğün 2 ara öğün şeklinde beslendim.. Öğünlerimi ve saatleri hiç kaçırmadım, hepsini zamanında yapmaya çalıştım.

Her gün mutlaka bir tane yumurta yedim. Elbette ki canım her daim yumurta yemek istemedi.. Elbette çok sıkıldığım zamanlar oldu ama hep değişiklikler yaparak, yeni şeylerle lezzetlendirerek  yemeye dikkat ettim.. Bir gün haşlanmış olarak, bir gün menemen, bir gün sebzeli bir omlet, bir gün pankek gibi.. ( alternatifler çoğaltılabilir) Hatta yumurtayı mutlaka kahvaltı öğününde almalı diye bir şey de yok. Çorbanıza terbiye yaparak, mücver yaparak, çılbır yaparak da tüketebilirsiniz. Yeter ki isteyin!

Hafta da 2 kez mutlaka balık yemeye çalıştım. Bu benim en dikkat ettiğim şeylerden biriydi. Bir döneminde ise hiç yiyemedim. Çünkü balık yasağı vardı ve bulunduğum yerde taze balık bulmak mümkün değildi.

Haftada 2-3 öğün mutlaka et tükettim. En sevdiğim kısımlardan birisi de buydu J 2-3 öğün bakliyat ve yine 2-3 öğün sebze yemeği şeklinde bir denge kurdum mutfağımda.

Gün içerisinde 4-5 adet taze kırılmış ceviz yedim. Ceviz; gebeliğim boyunca olmazsa olmazlarımdandı.

Ara öğünlerimin birisi mutlaka taze meyve, diğeri ise mutlaka süt ve süt ürünleri oldu. Ben bazen yoğurt ve meyve öğünlerimi de birleştiriyordum mesela. Yoğurdumun içine taze meyve doğrayıp öyle tüketiyordum.

Bu arada meyveler lifli gıdalar olduğu için aynı zamanda gebelikte artan kabızlıklara da çok iyi gelir.

İçim kıyıldığında sağlıksız hazır paket gıdalar yerine elimden geldiğince kuru meyveler ve kuru yemişler tüketmeye çalıştım.

 

Peki Neler Yapmıyordum?

Şeker ve Tuzu hayatımdan çıkararak başladım bu işe.. Verdiğim en doğru kararlardan biriydi bence bu.. Günlük ihtiyacım olan tuzu; ekmek ya da kendi hazırlamadığım gıdalardan, şekeri ise doğal kaynaklardan yani meyvelerden alıyordum.

Kızartma gibi bol yağlı ve sağlıksız şeyleri tadımlık tüketiyordum.

Ekmek tüketimini günde 1-2 dilim olarak dengelemiştim..

Yemeğimin yanında pilav var ise ekmek bile tüketmiyordum. Pilavı 5-6 yemek kaşığından fazla yememeye çalışıyordum.

Hazır meyve suyu içmedim. Kendi sıktığım meyve sularını tükettim.

Kola gibi asitli içecekleri hayatımdan çıkardım.( Zaten pek de sevmem)

Çay kahve tüketimimi düzenledim. Sadece kendime küçük izinler vermiştim. Çayı kahvaltıda sadece 1 çay bardağı içiyordum, öğlenleri ise bir fincan türk kahvesi (sanırım gebeliğim boyunca vazgeçemediğim tek şeydi bu.)

 

Yapmadıklarımı okuyunca böyle hamilelik mi olur dediniz değil mi? Hamile dediğin ne bulduysa yer. Çünkü kadın; hayatında ilk defa hamile olduğu dönemde kilo almış diye yadırganmaz.. Bu fırsat değerlendirilmeli değil mi?

Böyle bakınca yapmadıklarımı kolayca yapmış gibi görünüyorum. Oysa ki öyle değil.. Elbette zorlandığım zamanlar oldu. Ama bunu; hem kendim için, hem de bebeğimin sağlıkla gelişmesi için yapmam gerektiğini aklımdan hiç çıkarmadım.

Fakat tabi gebeyim ve özellikle gebeliğimin son dönemlerini tv karşısında ’24 Kitchen’ ve ‘Food Network’ izleyerek geçiriyorum. Tek derdim ise ne yesem? 🙂

Normal hayatında bile sıkça canı bir şeyler isteyen biri olarak neredeyse her gün bir şeyler istiyor, günün yarısını mutfakta geçiriyordum.

Ama kendimi alternatif pişirme yöntemleri geliştirmiştim. Sağlıksız olduğunu düşündüğüm şeyleri sağlıklı hale getirmeye çalışıyordum. Örneğin; patates ve sebze kızartmasını yağda yapmak yerine bolca baharatlayıp üzerlerine zeytinyağı sürüp ; yağlı fırın kâğıdına dizerek fırınlıyordum. Yağda yapılan kızartmaya çok yakın oluyordu lezzeti, hem benim içimde daha rahat ediyordu.

Bunlar dışında hayır diyemediklerim, dönem dönem canımın çok fazla çektiği şeylerde vardı elbet.. Hamileliğimin ilk dönemlerinde çikolatanın kokusunu dahi istemezken; bir döneminde ise çikolatayla yatıp, yine çikolatayla kalkıyordum.

Hafta da 1-2 kez mutlaka hamur işi çekiyordu canım. ( bunlarda kendimi frenleyemiyordum)

Ve tabii karpuz! Son aylarım ; sabah öğle akşam karpuz yemekle geçti diyebilirim. Hatta en hızlı kiloları da yine karpuz sayesinde aldım.

Peki ben böyle beslendim ve kaç kilo aldım?

Toplam : 12 ya da 13 kilo ile doğuma gittim. Bu kilonun yarısından fazlasını da son 2-3 ayda almıştım. Eğer sağlıklı beslenme konusunda dikkat ettiğim noktalar olmasaydı bu kilo eminim ki 2 katı fazla olurdu. Çünkü bünyesi zayıf olan kişiler, kilo almaya müsait kişilere göre gebelikte daha fazla kilo alırlar.

Bu beslenme stili tamamen sağlıklı ve doktorumun izniyle uyguladığım bir beslenmeydi. Gebeliğimin başından sonuna kadar da bebeğimin gelişimi ve kilo durumu oldukça iyiydi. Zaten oğlum da 3.860 gr. Dünyaya geldi J

Evet, ben böyle bir gebelik geçirdim. Mutlaka unuttuğum şeyler, atladıklarım olmuştur. Aklıma geldikçe revize ederim 🙂

 

Doğum sonrası nasıl kilo verdiğimi de talep olursa anlatacağım..

Sevgilerle..