Bakım, Tavsiyeler

Saç Bakımı Rutinim

Kendimi bildim bileli bakımı zor bir saç yapısına sahibim. Seyrek, ince telli ve basık yapılıdır saçlarım. Kolay şekil almaz, alsa da bozulmaya çok müsaittir. Maşa yapılmış saçım birkaç saate dümdüz bir saça dönüşebilir ya da fön çekilmiş saçım birkaç saate tülerebilir.. Yani saç bakımı benim en zorlandığım konulardan birisidir.
Hal böyle olunca yıllar geçtikçe saçlarımı nasıl daha kolay kullanılabilir hale getirebildiğimi yavaş yavaş çözdüm.
Bunu da saç bakımı rutinimi youtube videomda anlattığım gibi yazıya da dökmek istedim.
Zaten seyrek olan saçlarım doğum da yaptıktan sonra, bir de hızla dökülmeye başladı. Hal böyle olunca ben de kendimce çözümler aramaya başladım ve bulabildiklerimi, fayda gördüklerimi sizin için yazdım.

 

Saç bakımımda neler kullanıyorum?

sacbakimrutinim

1- Otacı Isırgan Otlu Şampuan
Daha önce otacının farklı şampuanlarını da denedim ama ben en çok Isırgan Otlusunu sevdim. Otacı dışında bazen Schwarzkopf Gliss Million Gloss ‘ un keratin içeren ‘parlaklığını yitirmiş mat saçlar için’ olanını kullanıyorum.

 

2- Çam terebentin yağı
Şampuanımı içine 1 kapak çam terebentin koyarak kullanıyorum. Sebebi ise çam terebentinin saç bakımın temel taşlarından biri olması.. Saçın daha güçlü olmasında, daha hızlı uzamasında, yeni saç oluşumunda, yıpranmış saç onarımında oldukça etkili. Şampuanınıza çam terebentini ekledikten sonra saça uygulamadan önce biraz çalkalamak gerekiyor. Çam terebentinin kokusu biraz baskın ama ben çok seviyorum.
Bu karışımla doğum sonrası kaybettiğim tüm saçları, hatta daha fazlasını geri kazandım. Üstelik saçlarım da çok daha hızlı uzuyor..

 

3- ThelifeCo Organik Hindistan Cevizi Yağı
Bu ürünle kız kardeşim sayesinde tanıştım. Aslında bir çok kanal ve kaynakta da sıkça karşılaştığımız bir ürün. Bence bunu da hak ediyor. Çünkü kullanım yelpazesi çok geniş. Sadece saçla sınırlı kalmıyor. Mutfakta, peelinglerde, cilt nemlendirmede ve her tür bakımda kullanılabiliyor. Hindistan cevizi yağı sıcak ortamda sıvılaşırken, soğuk ortamlarda ise katı bir kıvam alıyor. Saçı ve saç diplerini nemlendirmek, korumak için önemli bir bakım..
Kullanımı da çok basit. Avuç içine bir miktar alıp; iki elimizle ovuşturarak eritip, saçlara ve saç diplerine masaj yaparak uyguluyoruz. 2 saat kadar saçta bekletmek gerekiyor. Yağı saçtan kolay arındırmak için ise şampuanı saçı ıslamadan uygulamak gerekiyor. Böylelikle ürün 2 yıkamada saçtan arınmış oluyor. Eğer saçı ısladıktan sonra şampuanlanırsa; 3-4 şampuan uygulamasında ürün saçtan ancak çıkıyor.

 

4- Nashi Argan Yağı
Argan yağını saçlarımın kuruyan uçlarını nemli tutmak için kullanıyorum. Burada Argan yağının markası çok önemli. Bazı argan yağları kullandıktan sonra saçta yağlı bir görüntü bırakabiliyor. Nashi marka argan yağlarında böyle bir durum olmuyor. Ben duştan sonra bezelye tanesi kadar alıp avcuma yayıp, saç uçlarıma yediriyorum. Bu işlemi saçlarımı taramadan önce yapıyorum ve yağı uyguladıktan sonra saçımı tarıyorum. Saçımı hem nemli tutuyor hem de daha bakımlı ve parlak bir görünüm sağlıyor.

 

5- Elidor Kuru Şampuan

Kullandığım tüm ürünler içinde asıl amacı dışında kullandığım tek ürün ise kuru şampuan. Saçımda ki yağlı görünümü yok etmesinden ziyade ince telli ve seyrek olan saçlarımı biraz sertleştirip hacim kazandırdığı için kullanıyorum. Özellikle saçımı toplayacaksam kuru şampuan kullandıktan sonra daha çabuk şekil alıyor ve bozulmuyor. Kuru şampuan olarak şu ana kadar sadece Elidor kullandım. Diğer markaları da ilk fırsatta deneyimlemek istiyorum.

 

Benim saç bakımım bu şekilde.. Eğer zamanla değişiklikler olur ise yeni yazılarımda bunlardan mutlaka bahsederim.

Tüm bunları anlattığım videomu da buraya ekliyorum. Keyifli Seyirler..

admin

İmren Gürsoy, sosyal bir blogger. Hayatını dolu dolu yaşayan ve bu doluluğun bir kısmını insanlarla paylaşmak isteyen sevimli insan

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın