Yemek Tarifleri

Süt içiyor musunuz ?

Süt içiyor musunuz? Çocuklarınıza içiriyor musunuz? Nasıl saklıyorsunuz? Nerelerden alıyorsunuz? Hangi alanlarda kullanıyorsunuz? Günlük süt tüketim miktarınızın ne olduğunu biliyor musunuz? Süt aldığınız kaynak ne kadar güvenli? Açılan sütü kaç günde tüketmeli?

Siz de benim gibi bu soruların bir ya da birkaçının cevabını bilemiyorsanız buyurun okuyun!

Geçtiğimiz günlerde Beslenme Uzmanı Neriman İnanç önderliğinde Süt gerçekleri hakkında muhteşem bir sohbete katıldım. Zaten hali hazırda süt hakkında aklımda o kadar çok şey vardı ki… Hepsini işin uzmanlarından dinleyerek, sorularımı/ sorularınızı sordum.
Meğer bugüne kadar bilmediğim, doğru bildiğimi zannettiğim ve yeni öğrendiğim ne kadar çok şey varmış süt ile ilgili…

Sütü neden içmeliyiz ?

– Süt bağışıklığı arttırır.
– Kalp hastalıklarından korur.
– Dişleri korur.
– Kemikleri güçlendirir.
– Enerji verir.
– Gebelikte mineral kaybını önler gibi birçok sebep daha sayılabilir.

Günlük tüketilmesi gereken süt miktarı nedir ?

Büyük- küçük gözetmeksizin günlük içilmesi tavsiye edilen miktar “2 Bardak” tır. Tabii bu miktar gebelik ve menopoz dönemlerinde artabiliyor. Bu arada eğer anneyseniz sizin de aklınıza benim gibi “fazlasının zararı var mı” sorusu geliyor. Ya da çocuğuna süt içiremeyen annelerin “bir öneriniz var mı” Sorusu geliyor.

Fazla tüketmenin zararı var mı ?

Mete de her fırsatta süt tüketmek isteyen bir çocuk. Bu yüzden benimde aklıma ilk gelen sorulardan biriydi bu.
Sütü fazla tüketmenin bilinen bir zararı olmasa da çocuklara şişkinlik yapıp, yemekten kaçmalarına sebep olabileceği için 2 bardaktan fazlası önerilmiyor. Hatta uzmanımız fazlasını içmek konusunda ısrarcı ise sulandırıp verilebileceğini de söyledi. (ben bu yöntemi deneyeceğim)

Az tüketmenin/ içmemenin bir zararı var mı ?

Süt şeklinde tüketilemiyorsa bile, süt ürünleri olarak muhakkak tüketilmeli. Sütün içine meyve, pekmez, bal vb şeyler konması süt tüketimini arttırdığından bu şekilde tüketilmesinde sakınca da görülmüyormuş. Burada ilk aklıma gelen paketli meyveli sütleri sormak oldu.
İçeriğindeki şeker oranına bakarak tercih edilebileceğini, sade süt tüketmeyen çocuklara verilebileceğini öğrendim

Sokak Sütü güvenilir mi?

Hepimiz çocukluğumuzdan hatırlarız sokaktan “Sütçüüü” sesleriyle geçen satıcıları. Bu satıcılar çocukluğumuzda da kalmadı tabi, hala var. Ama günümüzde artık o sütlerin doğallığından, içerinden, hijyeninden şüphe eder hale geldik.
Şahsen ben doğal sütü kaynağından çok görmüş biri olarak birkaç kez kötü şekilde deneyimlediğim “Sokak Sütü” maceramdan sonra, bilmediğim hiçbir kaynaktan almaz oldum. Muhakkak sizlerin de başına bu tarz olaylar geliyordur, belki farkı bilmediğiniz için anlayamıyor bile olabilirsiniz.
Mesela bir defa aldığım sütün üzerinde normal dışı bir yağlı tabaka oluştu. O süte ilave bir şeyler ( belki tereyağ, belki yağın fazlasıyla ortaya çıkmasını sağlayan başka bir madde ) konduğundan eminim! Attım çöpe!
Buna benzer de birçok örnek yaşadım. Zaten sütü ne kadar hijyenik ortamlarda bize ulaştırdıklarını düşünmek bile istemiyorum. Hele içinde olabilecek zararlı bakteriler, tifo, bağırsak tüberkülozu, brusella, besin zehirlenmesi gibi birçok hastalığa da sebep olabiliyor maalesef.
Ben sütü kaynatıyorum zaten, bütün mikroplar gidiyor diyorsanız da! Size sadece bakterilerin değil B1, B2, B12 ve folik asit miktarlarında da %38 ile %88 arasında azalma olduğunu söyleyebilirim. Bunu bende yeni öğrendim mesela! Zaten süt kaynatıldığında sütün içeriğinde çamaşır sodası, antibiyotik, karbonat ve nişasta gibi maddeler varsa süt kaynadığında bunlar da yok olmaz maalesef!

Süt şişkinlik yapar mı ?

Eğer süt içme alışkanlığı yoksa, süt şekeri laktoz şişkinlik yapabiliyormuş. Her gün az miktarlarda süt tüketerek bu sorundan kurtulabiliniyormuş. Ya da laktozsuz süt de tercih edilebilir.
Süt içmeye ne zaman başlanmalı ?
İlk 6 ay kesinlikle sadece anne sütü alınmalı.
Eğer 2 yaşına kadar anne sütü alımı devam ediyorsa ilave süt tüketimine gerek yokmuş. Tabi kefir, yoğurt, peynir gibi süt ürünleri mutlaka tüketilmeliymiş.

Peki bütün bunları öğrendikten sonra hayatımızda neler değişti?

Öncelikle sütü sadece Mete’ye içirmek yerine, onunla birlikte ben de içmeye başladım. Çünkü beslenme ihtiyacı dışında, ilerleyen yaşlar için de bugünden kendimizi korumaya devam etmemiz gerektiğini anladım. (Yaşlılıkta kemik erimesi gibi durumlar yaşamak istemem)
Mete’nin 6 aylıktan itibaren ek gıdaya geçince, sadece keçi sütü yoğurdu almasına çok dikkat etmiş ve inek sütünden yoğurt tüketiminden uzak durmuştum. Meğer keçi sütü alamadığım zamanlarda inek sütünden tüketmesi, tüketmemesinden çok daha iyiymiş bunu öğrendim. Bu yeni nesil annelerin bir çoğunun yaşadığı bir durum bence.
Süt tüketiminin kemik gelişimi ve yapısına inanılmaz etkisi olduğunu ve düzenli tüketimde 4-5 cm’ e kadar boy uzamasına etki sağladığını öğrendim.
Açılan sütlerin uygun saklanma koşulları sağlandığında 3-4 günde tüketilmesi gerektiğini öğrendim.

Benim uzmanımızdan öğrendiklerim böyle, eğer bu bilgi beni tatmin etmedi, daha detaylı öğrenmek istiyorum diyorsanız www.suthakkindahersey.com sitesinden süt gerçekleri hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtını daha detayları ile de bulabilirsiniz.

admin

İmren Gürsoy, sosyal bir blogger. Hayatını dolu dolu yaşayan ve bu doluluğun bir kısmını insanlarla paylaşmak isteyen sevimli insan

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın